Pro rodiče potenciálních budoucích bridžistů

Vážení rodiče nově příchozích žáků,

je to již neuvěřitelných dvacet let, co jsme začali vést Bridžový kroužek při gymnázium (HABRA=Havířovská bridžová akademie), na němž od tohoto školního roku studují Vaše děti. Bridž je nejrozšířenější karetní hra a hlavně také duševní sport na světě. V sousedním Polsku se úspěšně vyučuje na školách a někde figuruje také na vysvědčení (ne náhodou je Polsko světová bridžová velmoc, v mládežnických kategoriích zvláště). Nabízíme tuto aktivitu, při které člověk rozvíjí logické myšlení, kombinační schopnosti, představivost, spolupráci s partnerem, paměť, etické chování, také Vašim dětem.

Každého rodiče v první řadě zajímá, co jej bude kroužek dítěte stát. Na rozdíl od všech kroužků pořádaných DDM či MKS v prvním roce nevybíráme NIC! Od druhého roku vybíráme pár stovek na rok (letos bridžoví druháci 500 Kč, bridžově starší 800 Kč). Z těchto peněz hradíme žákům členství v Bridžovém spolku Havířov, v Českém bridžovém svazu, zbylé peníze pokrývají režijní náklady na studijní materiály a na námi pořádané turnaje, kde pokaždé všichni hráči dostávají nějakou tu odměnu. Navíc hráči jezdící na turnaje mimo Havířov dostávají nemalé dotace od Bridžového spolku Havířov.

Stručně o našem kroužku

Pro začátek bychom rádi připomenuli, co se nám povedlo. Z neznámých havířovských capartů, kteří na bridžových soutěžích vymetali poslední místa (každý si tím musí projít, nenechte se tím otrávit:-), se stali juniorští reprezentanti, medailisté na dorosteneckých přeborech i mezi dospělými u nás a v Polsku. Mezi našimi svěřenci najdete také mistryni světa Magdu Tichou, sestry Katka a Magda Tiché se staly v dívčí kategorii do 25 let vícemistryněmi Evropy. Na jejich úspěchy již navázala druhá generace jako např. Kolek, Botur, Klemš, Kohutová, Melčák, Janas, Hájková, Tomis a další. Již 24 našich svěřenců proniklo na juniorská ME či MS. O republikových i  mezinárodní úspěších čtěte zde.

Sehnali jsme několik sponzorů a každoročně nás finančně podporuje také město Havířov. O našich bridžistech natočila reportáž jak Česká televize, tak Český rozhlas, které si můžete v případě zájmu stáhnout z internetu. Máme vlastní internetové stránky, na nichž se můžete dočíst o všem, co se u nás děje – jejich adresa je http://bridzhavirov.cz

Náplň nováčků je první rok následující. Vlastní lekce probíhá letos každé úterý od 14 hod, kdy první půlhodina je věnovaná teorii, zbylých 90 minut samotné hře. Kromě těchto lekcí pořádáme jednou měsíčně jednodenní dopolední turnaj, kde se nováčci potkávají s již zkušenějšími mladými bridžisty. O velikonočních prázdninách pojedeme na čtyřdenní soustředění, kde nejen bridžem je člověk živ... Ke konci školního roku pořádáme jako vyvrcholení víkendové juniorské mistrovství Havířova.

Naším cílem je naučit Vaše děti této nejdokonalejší karetní hře tak, aby se jí mohly bavit a aby ti nejlepší z nich mohli dosahovat dobrých výsledků na národní případně mezinárodní úrovni.

Zdá se, že cíl postupně naplňujeme, neboť jsme největší mládežnickou základnou v ČR, naše výukové materiály jsou podkladem pro výuku na jiných školách. Těšíme se na Vaše děti, až je nejbližší úterý ve 14 hod. uvidíme u naší bridžové nástěnky (na chodbě u učebny fyziky v 1. mezipatře).

Mgr. Daniel Vachtarčík - středoškolský profesor vyučující na tomto gymnáziu M-Vt a bridž, tohoto času Radní pro Sport ve vedení města Havířova

Mgr. Jaroslav Hájek – hlava celého osmiletého výukového kurzu bridže, nyní učitel na ZŠ Montesa