Bridž

Co je bridž

Bridž je nevšední karetní hra. Vždycky patřila k zábavě inteligentnějších a privilegovanějších vrstev, byla jejich kratochvílí a stala se také možností, jak prokázat svůj intelekt a poměřit ho s jinými.

Tato hra má dvě základní formy. Tou původní je tzv. komerční bridž. Hraje se ve dvou dvojicích u jednoho stolu pro zábavu či potěšení, kombinuje se se společenskou konverzací. Vyšší formou této hry je pak sportovní bridž, který se hraje podle týchž pravidel, ale systém hodnocení umožňuje srovnávat jednotlivé páry bez ohledu na to, jaké dostaly karty, čímž se eliminuje základní prvek všech karetních her, vliv náhody a štěstí. V této formě mohou hrát nejméně čtyři dvojice, horní početní hranice je neomezena a jde v ní o souboj mozků.

Tato hra dává neomezený prostor. Její variabilita je obrovská, možnosti vyžití nedozírné. Skrývá v sobě týmový potenciál, protože dvojice je už tým a sám v ní nezmůžeš nic. Celá hra se skládá ze dvou částí – licitace a sehrávky. Obě tyto části mají svá pravidla a vytváří prostor pro oddech a zábavu, ale i pro dokonalé myšlenkové konstrukce. Ať už se chcete bavit nebo intelektuálně vyžít, bridž vám to umožní. Stačí dvaapadesát karet a nejméně tři společníci. Cesta je pak už otevřená a v podstatě nekonečná. Její výhodou ale je, že se můžete zastavit na libovolném místě a spočinout nebo zůstat navždy, prostě jak vám libo.

Web Havířovské bridžové akademie

Proč hrát bridž

 1. Bridž je skvělá zábava, která nezná věkové omezení, můžete ho hrát kdykoliv - jako děti stejně dobře jako senioři, můžete ho hrát prakticky v jakémkoliv věku.
 2. S bridžem můžete začít v jakémkoliv věku.
 3. Bridž je společenská záležitost. Je to dobrá příležitost sejít se s přáteli, popovídat si a ještě se pobavit karetní hrou.
 4. Sportovní bridž je jediná karetní hra, při níž nezáleží na štěstí. Pokud hrajete sportovní bridž, pak nezáleží na tom, jaké karty vám byly rozdány, protože se budete srovnávat s těmi, kdo dostali tytéž karty. Faktor štěstí je tedy ve sportovním bridži maximálně vyeliminován.
 5. S bridžem můžete vyhrávat místní, národní i mezinárodní turnaje, můžete se stát mistrem republiky, Evropy nebo světa.
 6. S bridžem můžete procestovat kus světa, lze spojit svou dovolenou s bridžovými turnaji nebo bridžovými týdny pořádanými po celé Evropě i ve světě.
 7. V bridži se můžete prakticky stále zlepšovat. Cesta k bridžovému mistrovství je téměř nekonečná, je možno se na ní kdekoliv zastavit a je možno po ní neustále kráčet.
 8. Bridžové prostředí přitahuje především inteligentní lidi, je málo pravděpodobné, že by bridž hrála sociální spodina.
 9. K bridžové hře potřebujete pouze balíček 52 karet, stolek a tři další hráče.
 10. Bridž je umění pro ty, kteří rádi pronikají do hloubky problémů, studium bridžových partií přináší hloubavým bridžistům slastný odpočinek.
 11. Bridž je sportem pro ty, kteří se neustále touží srovnávat, hlavními nástroji pro možnost vítězit je schopnost logicky uvažovat a kooperovat s partnerem.