Aktuality

Tým Atlasové reprezentoval školu v soutěži Debatiáda

7. 7. 2023 | Aktivity studentů | Hana Čížová 15×

Celkem šestnáct dvojic žáků nižšího gymnázia se zapojilo do školního kola řečnické soutěže Debatiáda, vítězové pak postoupili do regionálního kola, odkud se jim podařilo postoupit i do pražského finále mezi nejllepší debatéry. Asociace debatních klubů připravila letos poprvé soutěž i pro mladší žáky s názvem Debatiáda.

Tým Atlasové
Tým Atlasové

Debatiáda je soutěž pro mladší debatéry ze základních škol a z nižšího stupně víceletých gymnázií. Debatovalo se v dvacetiminutových strukturovaných debatách na témata:  Systém přijímacích zkoušek na střední školy by se měl změnit,  ČR by měla motivovat k vyšší volební účasti nebo  Využívání umělé inteligence v naší společnosti by se mělo změnit. 

Ve finále naši školu reprezentoval tým Atlasové ve složení dvou dívek z kvarty Nely Štochelové a Kateřiny Pučanové:

"10. června - to byl náš Den D. Po vstávání okolo 4. hodiny ranní jsme se nachystaly, dorazily na nádraží v Ostravě, nasedly do vlaku a už jsme měli namířeno do Prahy. Proč zrovna 10. června? V Praze nás čekal finálový turnaj debatní soutěže Debatiády, do kterého jsme postoupily jako 2. z kola okresního v Ostravě. Celá akce vypukla v Arcibiskupském gymnáziu Praha.
První debatu s tezí 'Systém přijímacích zkoušek v ČR by se měl změnit.' jsme si moc užily, s komickým začátkem jsme vyjádřily, proč nemá protistrana dobrý plán a přednesly jsme náš sofistikovaný způsob, prohrály jsme však o pouhý jeden bod. Do druhé debaty jsme se vrhly po hlavě, ale opět jsme mírně pohořely, protože jsme namísto jednoho řešení uvedly dvě. Třetí debata se nám povedla nejvíce, jenže jsme již byly vyčerpané jak psychicky, tak i fyzicky, a tak není divu, že se nám ulevilo, když jsme se dozvěděly, že do finálové debaty nepostupujeme. Následně jsme místo únavného finále procházely uličkami staré Prahy a kochaly se krásami našeho úchvatného hlavního města. I tak to ale pro nás byla další dobrá zkušenost."Činnost Debatního klubu je celoročně finančně podpořena dotací Statutárního města Havířov 

Fotogalerie