Aktuality

Debatiáda

19. 3. 2024 | Aktivity studentů | Hana Čížová

Debatiáda je soutěž dvojic žáků nižšího gymnázia, při které mají za úkol přesvědčit druhý tým o tom, že jejich tvrzení platí. Letošní školní kolo proběhlo v pátek 15. března, přihlásilo se osm týmů a vítězství si v nižší kategorii odnesl tým Špagetová monstra, který tvořily dvě dívky ze sekundy Denisa a Nela, a ve vyšší kategorii dvojice z tercie Klára a Klaudie s názvem týmu Gilberti.

Soutěžící vyšší kategorie
Soutěžící vyšší kategorie

Teze letošního ročníku zněly: "Český stát by měl mít v čele osvíceného panovníka", "Ve škole by měl být povinný předmět PC hry",  "Všem dětem by se měl ve 22 hodin automaticky vypnout internet na všech zařízeních", "Každé dítě ve věku 9 - 14 let by mělo povinně chodit alespoň do jednoho volnočasového kroužku" atd. 

Jeden z dvojice soupeřících týmů si mohl vybrat téma a druhý tým si pak vybíral, zda chce tvrdit, že teze platí, nebo naopak argumentovat, že teze není platná.  Jednotlivé debaty rozhodovali starší debatéři, kteří posuzovali schopnost týmu najít vhodné argumenty a důkazy, dobře je vysvětlit a přesvědčit druhou stranu, kultivovaně vystupovat.

Vítěžné týmy postupují do krajského kola, které proběhne v Ostravě na Wichterlově gymnáziu. 

Debatní klub funguje při našem gymnáziu i díky finanční podpoře Statutárního města Havířov.


Fotogalerie