Aktuality

Projektový den v Praze - ČNB, PČR

10. 3. 2023 | Projekty | Mgr. Hana Čížová

Českou národní banku, Poslaneckou sněmovnu a Senát navštívili žáci vyššího gymnázia v rámci projektového dne v Praze. Během celkem tří akcí se 27.února, 7. března a 4. dubna navštívili žáci 3.A4, 3.B4, 7.A, 6.A a 2.A4 významné státní insttutuce, seznámili se s fungování státu a financí.

žáci v ČNB
žáci v ČNB

Po dvou letech jsme mohli opět obnovit pravidelné exkurze do Prahy, při kterých se žáci v rámci výuky předmětu základy společenských věd seznamují s ústavními institucemi. Při troše štěstí mají šanci vidět jednání poslanců v Poslanecké sněmovně, což bývá vždy jedinečným zážitkem, dále prohlídku historických prostor sídla Senátu a jeho jednací síň v bývalé konírně Valdštejnského paláce a na závěr zcela nové expozice v České národní bance.  Jedna z expozic je tradiční návštěva sejfu, kde jsme si prohlédli historický vývoj platidel, aktuální českou měnu a její ochranné prvky, pozoruhodné vstupní dveře do sejfu s váhou několik tun a ovladatelné jednoduše jednou rukou, ale také si žáci mohli sáhnout na opravdovou zlatou cihlu. Nová expozice pak seznamuje návštěvníky s měnou České republiky z různých pohledů. 

Odjezd z Havířova kolem šesté hodiny ranní a návrat zpět kolem desáté večerní je sice náročný, ale jedinečné zážitky za to stojí.

Fotogalerie