Aktuality

Soutěž „Cell Phone Short Story“ zná své vítěze

10. 11. 2022 | Soutěže | Mgr. Jarmila Sivá

Nápad zasílat lidem na jejich mobilní telefony kratší kapitoly románů vznikl v roce 2003 v Japonsku. Zrodil se v hlavě mladého tokijského literáta Yoshiho, jehož román publikovaný právě touto formou se stal tak populárním, že to vedlo až k jeho paperbackovému vydání v počtu 2,6 milionu kusů, které autorovi přineslo slávu i peníze. Úspěch tohoto literárního žánru se rychle rozšířil po celé východní Asii a časem tato novinka dorazila i do Evropy.

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie

Ať už máme k mobilním telefonům jakýkoli vztah, je nutné přiznat, že nový žánr znovu přitáhl ke čtení tisíce lidí, kteří netrpělivě čekali na příchod další části napínavého románu.

Protože i nám se myšlenka románu z mobilu zalíbila, vybídli jsme studenty, aby vytvořili kratší povídky o třech kapitolách, které by mohly vycházet právě přes mobilní telefon.

Sešla se nám celá řada zajímavých povídek, u kterých jsme ocenili zejména kreativitu jejich tvůrců, jakož i jejich jazykové schopnosti. Nejzdařilejší povídku vytvořila Lucie Němčíková (6. A). Oceněny byly i povídky Kamily Hoňkové (7. A) a Romana Klapsiia (3. A4) . Gratulujeme.

Povídky určitě neskončí v šuplíku, neboť je čeká další „život“. Stanou se totiž inspirací pro výtvarná díla, která studenti vytvoří v hodinách výtvarné výchovy. Děkujeme proto i paní profesorce Magdaleně Hochfeld, kterou náš nápad propojit anglický jazyk a výtvarno zaujal natolik, že se svými studenty opatří povídkám krásné ilustrace.

V neposlední řadě vyjadřujeme i velké poděkování členům SRPŠ, kteří finančním darem podpořili nákup cen pro vítěze soutěže.