Třeťáci poznávali východní Čechy
Ve dnech 25.9. – 27.9. vyrazily třídy 7.A a 3.A4 na exkurzi Po stopách českých spisovatelů spojenou také s exkurzí přírodovědnou.
Společně jsme vyjeli v pondělí v sedm hodin ráno směr východní Čechy. Naší první zastávkou byla ZOO Dvůr Králové, kde jsme podstoupili komentovanou prohlídku. Poté jsme se vydali směrem k Safari autobusu, se kterým jsme projížděli mezi různými druhy afrických zvířat jako například žirafami, které svými dlouhými krky zavítaly přímo k nám do vozu. Cestu nám následně zablokovali buvoli pralesní. Po návštěvě ZOO nás autobus dovezl až k Adršpašským skalám, kde jsme prošli ta nejkrásnější místa, která tento skalní komplex může nabídnout. Po celou dobu stezky nás obklopovaly obrovské pískovcové útvary, které mnohdy svými tvary připomínaly například lidské obličeje či různé předměty. Po tomto náročném dni jsme byli ubytováni v hotelu Holzbecher kousek od České Skalice, za což velmi děkujeme. Po vydatné večeři v podobě svíčkové na smetaně jsme ulehli ke spánku, který nám doplnil energii do následujícího dne.
V úterý ráno nás čekala prohlídka Ratibořického zámku a Babiččina údolí, které všichni známe z díla Babička od Boženy Němcové. Mimo zámek jsme si prohlédli také Staré Bělidlo a mlýn. Následovala cesta do Malých Svatoňovic s obědovou přestávkou v Náchodě. Po obědě jsme si v rodišti Karla Čapka prohlédli Muzeum bratří Čapků (Karla a Josefa) za přítomnosti paní průvodkyně, která nás obohatila informacemi zejména ze života právě samotného Karla. K večeru po příjezdu zpět do hotelu jsme až do nočního klidu každý strávili čas podle svého.
Poslední den byl naší první zastávkou hospitál Kuks a prohlídka jeho barokní lékárny za doprovodu mladého průvodce s ukázkovou spisovnou češtinou. Následně jsme zavítali do městečka Dobruška podívat se na rodiště F. L. Věka a celou exkurzi jsme zakončili návštěvou synagogy ve městě Rychnov nad Kněžnou, kde je mimo jiné památník místního rodáka Karla Poláčka, který se proslavil svým dílem např.Bylo nás pět.
Při návratu zpět domů nás potkalo nemilé překvapení v podobě nekončící kolony. I přes znatelné zpoždění jsme si však celou třídenní exkurzi všichni velice užili a nabyli jsme mnoho nových vědomostí.
Akce byla realizována z projektu Šablony OP JAK.
Ondřej Toman, Filip Drozd