Aktuality

Není „šplhoun“ jako šplhoun

24. 5. 2023 | Aktivity studentů | Mgr. Petr Junek

Zatímco v třídních kolektivech nebývají „šplhouni“ příliš oblíbeni, ve sportu se naopak na jedince, kteří dokážou v pár sekundách vyšplhat do výšky 5-ti metrů, díváme s obdivem a uznáním.

Ilustrační fotografie

Vždyť právě naše první zlatá olympijská medaile byla za šplh. Získal ji  Bedřich Šupčík v roce 1924 v Paříži, když zdolal osmimetrové lano bez přírazu za 7,2 sekundy.

Tohoto borce si někteří naši studenti a studentky připomněli minulý týden ve středu na SPŠ-stavební, kde proběhla poslední sportovní akce v rámci Ligy havířovských středních škol – soutěž ve šplhu.

Děvčata soutěžila v klasickém šplhu na 5-ti metrové tyči a chlapci pak stejnou výšku zdolávali na laně. Ze sedu a bez přírazu (bez použití nohou).

V kategorii dívek obsadila naše děvčata 2. a 3. místo, což v soutěži družstev vyneslo 1. místo.

V kategorii chlapců pak 1. místo vybojoval suverénním časem 3,5 sekundy Michal Horák z 3.B4.

Škoda, že šplh na laně byl v roce 1932 zařazen na OH naposled. Možná by naše škola mohla vyslat kvalitního reprezentanta…:-)

Všem „šplhounům“ a dalším závodníkům, reprezentující v letošním školním roce naši školu v různých soutěžích HLSŠ ještě jednou děkujeme a blahopřejeme k dosaženým výkonům.