Aktuality

English Haiku

24. 5. 2024 | Ukázky prací žáků | Mgr. Jarmila Sivá

Inspirace přírodními krásami, zachycení kouzla okamžiku a důraz na hluboké prožití všech životních podnětů

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie

To jsou hlavní rysy drobného poetického útvaru, jehož současná podoba byla vytvořena v Japonsku v 16. století. Haiku je tvořeno zvukomalebným trojverším s daným počtem slabik a je to nejznámější forma japonské poezie. Mezi nejlepší básníky země vycházejícího slunce patřili Macuo Bašó (16441694), Kobajaši Issa (17631824) a Masaoka Šiki (18671902). Byl to právě Šiki, kdo pojmenoval tento útvar představující samostatnou báseň termínem haiku.

Je třeba podotknout, že o tento lyrický útvar se úspěšně pokoušeli i američtí beatnici Alan Ginsberg a Jack Kerouac a i v současné době se haiku stále drží na vrcholu popularity. Haiku nadchlo i pana Miloně Čepelku, předního člena Divadla Járy Cimrmana, jehož úspěšná publikace Deník haiku obsahuje poetické drobnokresby, které pohladí duši a vyloudí i úsměv na rtu.

I naši studenti prokázali, že s japonskými mistry haiku si vůbec nezadají, protože vytvořili úžasná díla, za která by se jim v Japonsku dostalo přinejmenším uznání v podobě hluboké poklony, kterou Japonci projevují svůj respekt vůči autoritám a úctu významným osobnostem.

Jako nejlepší byla vyhodnocena haiku studentů Agáty Studnické a Adama Konštackého ze třídy 6. A a studentky septimy A Lucie Němčíkové.

Spring brings sprouting buds
Sun will give us happiness
Coolness fills the breeze.
(Agáta Studnická, 6.A)

Before my ending
Forest tried to prevent it
Then the forest cried.
(Lucie Němčíková, 7.A)

Blinding flash of red
With a vibrant spark of blue
Oh, what did I do?
(Adam Konštacký, 6.A)